Zephyr: Rus Tatlısı


Karşınızda Nefis Bir Rus Tatlısı; Zephyr. Beze ile Marshmallow Arasında Bir Kıvama Sahip Olan Bu Tatlı, Adını Yunan Mitolojisindeki Batı Rüzgarı Tanrısı Zephyros’tan Almış. Orijinal Yapımında Jelatin Var, Ancak @the_marmalade_fox adlı Hesap Tarifi Veganlaştırıp Paylaştığı için Vegan Olmayan Tarif Üzerinde Denemeler Yapmadan Onun Tarifini Uyguladım. 😇 (Agar Agar, Nohut Suyu ile Aquafaba Çalışmaları, Bazen Çok Vakit Alıyor, ve Tekrar Tekrar Deniyorsunuz. ) Malzemeler:


Aquafaba için; 40 ml Nohut Suyu, 50 gr Şeker. Jelatin için; 200 gr Şeker, 10 gr Agar Agar, 75 gr Su. Renklendirmek için; Pembe Meyve Tozu ya da Meyve Püresi.


Yapılışı: 1️⃣ İlk Önce Tenekedeki Nohutun Suyunu Orta Ateşte Isıtıyoruz. Fokurdayıp Köpürdükten Sonra Önce Dışarıda Sonra da Buzdolabında 5-6 Saat Bekletiyoruz. 2️⃣ 5 Saat Sonra Jelatin Yapımı için Bir Tavaya Malzemeleri Alıyoruz ve Ortanın Bir Seviye Altındaki Isıda Kaşığa İyice Yapışana Kadar Yaklaşık 25-30 Dakika Pişiriyoruz. 3️⃣ Jelatin Pişerken Aquafaba Yapımına Geçiyoruz ve Nohut Suyunun 40 ml Kadarını Bir Kaba Boşaltıyoruz. Karıştırıcı ile Çırparken Yavaş Yavaş Şekeri ve Meyve Tozunu Ekliyoruz. Yüksek Hızda Çırptığımız için Karışım Kabarıyor ve Yumurta Beyazının Verdiği Kıvamı Alıyor. 4️⃣ Hazır Hale Gelen Jelatini Aquafaba Karışımına Ekleyerek Çırpmaya Devam Ediyoruz. Karışımı Yaklaşık 20 Dakika Bekletip Bir Sıkma Tüpüne Boşaltıyoruz ve İstediğimiz Şekli Vererek Bir Tepsiye Sıkıyoruz. 5️⃣ Ertesi Güne Kadar Buzdolabında Beklettiğimiz Bu Şekiller Yapışkan Oldukları için Şekilleri Birbirlerine Yapıştırıp Pudra Şekerine Banıyoruz. Bu Tarife Benzer Bir Şekilde Marshmallow ve zamların da Yapılabilir. Deneyeceğim.

0 görüntüleme

© 2016-2020 | veganoteacher.com

  • Black Instagram Icon
  • Siyah YouTube Simgesi
  • Black Facebook Icon
  • Siyah Tumblr Simge