Vegan Şöbiyet


Malzemeler: 1 Paket Baklava Yufkası. Ayçiçeği Yağı. İç Harç için: 2 Su Bardağı Bitkisel Süt. 1/2 Su Bardağı İrmik. Ceviz. Şerbeti için: 3 1/2 Su Bardağı Su. 2 1/2 Su Bardağı Şeker.

Üzeri için: Toz Antep Fıstığı.


Yapılışı: İç kaymağını yapmak için bitkisel süt ile irmiği orta ateşte bir tencere içerisinde yoğun kıvam alana kadar karıştırıyoruz ve kıvam aldığında ocağı kapatıp dinlenmesi için karışımı bekletiyoruz.Bu sırada, 2 adet baklava yufkası serip ayçiçeği yağı ile yağlıyoruz. Bunu 6 kere yapıyoruz ve elimizde 12 adet baklava yufkası oluyor. Kat kat olan yufkalarımızı kare şeklinde kesiyoruz. Karelere önce ceviz sonra ise kaymaktan yerleştirip ağızlarını kapatıyoruz. Hepsini yapıp borcam/tepsiye yerleştirdikten sonra üzerilerini bir daha yağlıyoruz. Önceden 190 derecede ısıttığımız fırına tepsimizi yerleştirip 170-175 derecede yaklaşık 40-45 dakika şöbiyetler kahverengi rengini alana kadar pişiriyoruz.

Bu sırada şerbeti yapıp dinlendiriyoruz. Fırından çıkardığımız şöbiyetleri 5-10 dakika dinlendirip şerbeti üzerine döküyoruz, yine dinlendirdikten sonra üzerine Antep fıstığı serpip sunuyoruz.


145 görüntüleme

© 2016-2020 | veganoteacher.com

  • Black Instagram Icon
  • Siyah YouTube Simgesi
  • Black Facebook Icon
  • Siyah Tumblr Simge